FAQs - Biznis mentoring
Nižšie sme zostavili sériu najčastejšie kladených otázok od našich klientov.
Ako prebieha prvý biznis mentoring?
Po odsúhlasení podmienok spolupráce naplánujeme naše prvé stretnutie online cez Google Meets, kde preberieme, čo chcete vyriešiť a prečo. Na základe týchto poznatkov identifikujeme problémovú oblasť, ktorú budeme spoločne riešiť.
Kde prebieha biznis mentoring?
Mentoring sa zvyčajne uskutočňuje online prostredníctvom služby Google Meets. Po vzájomnej dohode však môžeme absolvovať poradenstvo v Bratislave alebo vo vašej firme.
Ako sa mám pripraviť na prvý mentoring?
1. Premyslite si svoje podnikateľské, ale i osobné ciele
2. Definujte svoje očakávania od biznis mentoringu
3. Pošlite pozvánku na LinkedIn svojmu mentorovi
Koľko hodín mentoringu potrebujem?
Minimálnu objednávku a teda aj cenu mentoring neurčujeme. Mentoring môže trvať od 1 hodiny až po týždenné stretnutia. Spravidla odporúčame 6-8 stretnutí počas 4-8 týždňov.
Aké otázky sú typicky kladené na prvom biznis mentoringu?
Používame sériu 3 otázok, ktoré vám pomôžu lepšie porozumieť vášmu súčasnému stavu mysle, pretože to má priamy vplyv na vaše podnikanie.
1. Prečo robíte to, čo robíte a čo vás motivuje v tom pokračovať?
2. Čo očakávate od ľudí okolo vás?
3. Čo ste ochotní obetovať, aby boli ľudia okolo vás úspešní?
Čo by mal obsahovať mentoringový program?
Komunikácia, jasnosť a odhodlanie sú kľúčovými charakteristikami efektívneho mentoringu. Jasnosť zámeru mentoringu, komunikácia medzi účastníkmi a odhodlanie dosiahnuť rozvojové ciele prostredníctvom mentoringu je to, čo robí mentoring skutočne úspešným.
Kto je mentor?
Mentor podporuje a pomáha klientom (mentees) v procese ich profesionálneho rozvoja. V dôverných a partnerských rozhovoroch s mentee hľadá mentor odpovede na otázky položené samotným mentee. Mentor by mal pôsobiť na mentee ako motivátor, zvyšovať jeho sebavedomie a výkonnosť pri dosahovaní cieľov, byť vzorom a poradcom v oblasti fungovania biznisu a poskytovať podporu v krízových situáciách.
Aký je rozdiel medzi mentoringom a tranformáciou?
Na základe nášho spoločného dialógu, reflexie a analýzy, biznis mentoring nepriamo ovplyvňuje vaše podnikanie. Počas transformačného procesu idú naši odborníci do vašej spoločnosti, aby s vami a vaším tímom spolupracovali priamo na vopred dohodnutých úlohách či projektoch.
Aký je rozdiel medzi koučingom a mentoringom?
Mentor je odborník na danú tému, zdieľa svoje názory, dáva odpovede, rady a smery. Pomáha rozvíjať osobnosť, zručnosti a postoj k problémom, na ktoré je odborníkom.
Kouč kladie koučovanému otázky, ktoré ho vedú k premýšľaniu, skúmaniu možností a hľadaniu vlastnej cesty na dosiahnutie svojich cieľov. Kouč nikdy nedáva rady a pokyny.
Mentoring vs. coaching - ako si správne vybrať?
Vo svete biznisu by mal byť dobrý mentor aj kouč. V condu vám naši biznis mentori môžu ukázať, ako na to (po analýze navrhnú najlepšie riešenie v danom čase), ale môžu vás aj usmerniť a nechať vás samých prísť na riešenie.
Ako vypočítať burn rate?
Burn rate sa vypočíta ako súčet všetkých prevádzkových nákladov (nájomné, mzdy, režijné náklady a iné). Často sa meria na mesačnej báze. Jedná sa o bežný ukazovateˇvýkonnosti a oceniania spoločností vrátane začínajucích firiem, ktorý poskytuje prehľad o nákladových faktoroch a efektívnosti spoločnosti bez ohľadu na príjmy.